Wasyl Slipak – cztery lata już go z nami nie ma

Dokładnie cztery lata temu 29 czerwca pod Łuchańskiem został zastrzelony Wasyl Slipak, który poza walką za ojczyznę był również wybitnym śpiewakiem operowym, a za swoje zasługi został pośmiertnie utytułowany Bohaterem Ukrainy. Zatem kim był?

Wasyl Slipak – śpiewak Paryskiej Opery, z pochodzenia Ukrainiec. Z jego czarującego głosu była dumna cała Ukraina. Wasyl urodził się w 1974 roku we Lwowie. Był absolwentem lwowskiej Akademii Muzycznej. W młodości występował w operach ukraińskich, a pod koniec lat 90 na zaproszenie Paryskiej opery wyjechał do Francji. Liczne nagrody na festiwalach międzynarodowych świadczą o poziomie jego profesjonalizmu i talentu. Za rolę operową Toreador Pieśni otrzymał nagrodę „Najlepszy aktor”.

Będąc światową gwiazdą, nigdy nie zapomniał o swojej ojczyźnie. Podczas Rewolucji Godności angażował się w różne akcje we Francji wspierające Ukraiński Majdan. Pomagał ukraińskiej armii na początku wojny jako wolontariusz. Później stwierdził, że też musi walczyć o niepodległość swojej ojczyzny. W 2015 roku dołączył do walk przeciwko prorosyjskim powstańcom jako członek batalionu ukraińskiego korpusu ochotniczego ,,Prawy Sektor”. Wziął wojskowy sygnał wywoławczy „Mif” (Mit), nawiązując do swojej ulubionej arii Mefistofelesa z opery Faust.

Nie wszyscy jego znajomi go wspierali. Mówili mu, że jego miejsce jest na scenie, a nie na wojnie. Jednak chęć bronić swoją ziemię była większa niż dotychczasowa sława. I zdecydował się rzucić swoją karierę w Paryżu.

Głośno mówić o nim zaczęli wszyscy dopiero po śmierci. Jednak on nie walczył dla sławy. Niektórzy jego koledzy w batalionie nawet nie wiedzieli, że razem z nimi walczy światowa gwiazda.

– 12,7 milimetra, które nie tylko przerwały jego karierę, ale także zatrzymały życie. Taki pocisk kosztuje dziesięć dolarów. Na naszej planecie to koszt życia ludzkiego. Istnieją tysiące takich historii i miliony takich pocisków — mówił Wolodymyr Zełenski w czasie wystąpienia na 74 sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

W lutym 2018 roku na ekrany ukraińskich kin wyszedł film Łeonida Kantera i Iwana Jasnija o nazwie „Mit”. To film dokumentalny, który pokazuje całe życie Wasyla, początki jego kariery, początki działań w wojsku Ukraińskich Sił Zbrojnych. W 2019 roku ten film pojawił się także na ekranach polskich kin w ramkach festiwalu filmowego „Ukraїna”.

„Późno zaczął mówić, ale jak zaczął-od razu zaśpiewał. Śpiewał w domu, na ulicach, na scenach operowych, na płacach, śpiewał pod kulami w okopach. Oddał ludziom wszystko, co miał, swoje życie, swoją miłość i swoją pieśń” – tak się zaczyna film dokumentalny „Mit”, który jest poświęcony Wasylu.