Які документи отримує випускник поліцеальної школи? Чи обов’язково потрібно здавати державний іспит після закінчення?

Вже незабаром відбуватиметься реєстрація на державні  іспити за професією 
 в поліцеальних школах. А чи обов’язкові ці іспити?  Чи можна не здавати їх?  А чи є встановленою плата за екзамени? Спробуємо разом в цьому розібратися.

Так, справді державний підсумковий іспит в поліцеальній школі тепер є обов’язковим, хоча буквально ще минулоріч , можна було пройти повний курс навчання, виконати норму по відвідуванні занять,  пройти практику,  здати викладачу всі роботи – і… залишалося лише дочекатися Świadectwa ukończenia szkoły policealnej, аби отримати право працевлаштувуватися без дозволу на роботу, або ж мати підтвердження знання польської мови.

Здача державного іспиту була справою добровільною. Реєструвалися на здачу лише учні, котрі планували працювати за тією спеціальністю, яку отримали в поліцеальній школі.

З 1 вересня 2019 року вступила в силу ціла низка змін до чинного законодавства в Польщі у сфері освіти.  Щодо підсумкових іспитів у закладах професійного навчання й у тому числі.

В законі Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty знаходимо таку норму:

Art. 44za.
3. Słuchacz kończy branżową szkołę II stopnia albo szkołę policealną, jeżeli:
1) w wyniku klasyfikacji końcowej otrzymał ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych pozytywne końcowe oceny klasyfikacyjne…, oraz
2) przystąpił do egzaminu zawodowego ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w zawodzie

Отже , для того аби учень вважався таким, що закінчив поліцеальну школу, він має здавати підсумковий іспит за професією. 
Точніше – іспити, кількість яких передбачено органами освіти саме для напрямку, на якому цей учень вчився.
При цьому, не має значення яку оцінку він отримає на цьому іспиті, адже в статті йдеться про термін „приступив”, а не „здав”.  З вищесказаного, вірніше написаного , робимо висновок, що після відвідування цього підсумкового іспиту (іспитів)  учень зможе отримати Свідоцтво про закінчення поліцеальної школи.
А при успішній здачі  цих іспитів до Свідоцтва буде додано ще й диплом.

Отже реєстрація  на загальні підсумкові  іспити тепер є обов’язковою.

Крім того, за складання цих іспитів екзаменаційна комісія може встановлювати певну оплату, до якої сама школа може й не мати жодного стосунку. Йдеться про орієнтовну оплату що становить 50 злотих за один іспит, а здають їх щонайменше два – усний та письмовий.

Що ж за документи отримає випускник  поліцеальної школи в цих нових умовах? 

Є два варіанти:

–  якщо випускник не здав державних іспитів (тобто – отримав незадовільно), він отримає тільки Cвідоцтво про закінчення поліцеальної школи (Świadectwo ukończenia szkoły policealnej)

Це – той документ, який дозволяє працювати в Польщі без дозволів на роботу (oświadczenia та zezwolenia) та є офіційним документом (Міністерства освіти, а не довільний)  що підтверджує знання мови, як й мовний сертифікат.

У цьому Свідоцтві немає нічого вказано про  напрямок навчання, як і про професію, яку здобував у школі випускник.

Це Свідоцтво підтверджує, що випускник має рівень польської освіти “повна середня післяліцейна” (середня спеціальна за українським аналогом).

 

-якщо ж випускник задовільно здав державні іспити, він, крім Свідоцтва про закінчення  поліцеальної школи, отримає Диплом, який підтверджує професійну кваліфікацію з вказанням  професійного титулу, та кваліфікаційне Свідоцтво  з вказанням отриманої кваліфікації згідно системи професійних кваліфікацій  Польщі.
Таких кваліфікаційних Свідоцтв може бути  одне або два, адже в поліцеальних школах є напрямки з двома кваліфікаціями.

 

Разом з Дипломом та Свідоцтвами випускник також отримує Європейський Сертифікат, який дає право працювати за цією спеціальністю по всій Європі (проте цей сертифікат не звільняє іноземця від необхідності отримувати відповідний дозвіл на працю у країні, де він планує працювати).

 

Зразки Свідоцтв та Дипломів використано з двох шкіл мережі Szwajcarskie Centrum EdukacjiКраківської та Гданської.

 

P. S. Чотири інші школи мережі у Варшаві, Вроцлаві, Познані та Хожуві, теж занесені в систему RSPO   ( https://rspo.men.gov.pl/ ) та видають ідентичні документи державного зразка.

 

Так треба, екзамен мовний здавати, після закінчення полеціалки, при подачі на резидента, чи ні?